Pamiątka z uzdrowiska - szkła kuracyjne

"Pamiątka z uzdrowiska - szkła kuracyjne" to warsztat edukacyjny z cyklu "20 eksponatów na 20-lecie Muzeum Sopotu".

     Szklanka do picia wody zdrojowej z wizerunkiem II Domu Kuracyjnego, koniec XIX wieku, z kolekcji Muzeum Sopotu.

W zbiorach Muzeum Sopotu znajdują się liczne szkła kuracyjne, najstarsze pochodzące z połowy XIX wieku, najpóźniejsze z lat 30. XX wieku. Każde europejskie kąpielisko może poszczycić się własną kolekcją owych szkieł. Istotnym elementem zabiegów leczniczych podczas wyjazdów do tak zwanych „wód”, oprócz kąpieli było picie wód zdrojowych o szczególnych właściwościach, charakterystycznych dla danego uzdrowiska. W Sopocie była to solanka. Do tego celu używano rozmaitych szklanych lub porcelanowych dzbanuszków ze specjalnie wyprofilowaną szyjką, ale też szklanek czy pucharów.

    Szklanka z barwną kalkomanią ukazująca widoki Sopotu, na pierwszym planie fragment mola i III Dom Kuracyjny, Łazienki Południowe i Północne, lata około 1910-1920,  z kolekcji Muzeum Sopotu.

Największą część naszej kolekcji stanowią oczywiście szkła i porcelana, ale także części zastawy stołowej czy dekoracyjne wazony pochodzące z Sopotu. Zwykle tego rodzaju bibeloty pełniły oprócz funkcji stricte użytkowych, także rolę pamiątek darowanych po podróży krewnym bądź przyjaciołom. Dekorowano je, np. herbem miasta, panoramą uzdrowiska, wizerunkami kolejnych Domów Zdrojowych, czy też atrakcji turystycznych, takich jak molo, skwer kuracyjny i łazienki.

    Szklanka do picia wody zdrojowej z wizerunkiem II Domu Kuracyjnego, koniec XIX wieku

W ramach warsztatu edukacyjnego z cyklu "20 eksponatów na 20-lecie Muzeum Sopotu" przyjrzymy się rubinowej szklance ze złotym napisem „Kurhaus Zoppot” z wizerunkiem Drugiego Domu Kuracyjnego w Sopocie. Rubinowy to ciepły kolor, jest odcieniem czerwieni, wpadającym w ciemny, intensywny róż. Nazwa pochodzi od rubinu - kamienia szlachetnego o takim właśnie kolorze. Po łacinie „ruber” oznacza czerwony.


Szklanka służyła do picia wód leczniczych. Zachwyca prostą cylindryczną formą zwężającą się ku dołowi. Szkło jest barwione i dekorowane motywem kwiatowym. Górna krawędź ozdobiona jest złotym paskiem. Szeroka stopa szklanki wykończona jest falistym brzegiem. Zakupiona w polskim antykwariacie weszła w skład kolekcji Muzeum Sopotu w 2017 roku.
Może już zauważyliście, że na trzech prezentowanych szklankach widoczny jest Drugi Dom Kuracyjny (niemiecka nazwa Kurhaus). Dom Zdrojowy zwany też domem kuracyjnym skupiał życie towarzyskie uzdrowiska. Mieściły się w nim najczęściej sala koncertowa i teatralna, czytelnie, restauracja i sale do gier.

Drugi Dom Kuracyjny został wybudowany w 1880 roku w odpowiedzi na szybki wzrost letników odwiedzających Sopot. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w lipcu 1881 roku. Projekt wykonał berliński architekt profesor Carl Schwatlo. Budynek zbudowany został z tzw. pruskiego muru wypełnionego cegłą i ozdobiony licznymi elementami drewnianymi. Usytuowany był wzdłuż ówczesnej Nordstrasse (obecnie Powstańców Warszawy). Elewacja frontowa zwrócona była ku morzu i zakończona po obu stronach prostokątnymi wieżami.

    Pocztówka z kolekcji zdjęć rodzinnych i kart pocztowych z domowego archiwum rodziny Claaszen, 1879-1835, przekazana została Muzeum Sopotu przez Ruth Claaszen w 2001 roku.

W centrum budynku znajdował się obszerny, reprezentacyjny przedpokój zwany westybulem, stanowiący połączenie głównego wejścia z innymi pomieszczeniami i mieszczący schody. W budynku znajdowała się sala restauracyjna, sala balowa, pokój muzyczny, pokój bilardowy, czytelnia, a także 40 mniejszych pokoi hotelowych.

Zaprojektujcie współczesne szkło kuracyjne z napisem „Sopot” i wizerunkiem Czwartego Domu Kuracyjnego. Przyjrzyjcie się zdjęciom i wybierzcie kształt, który wam najbardziej pasuje. Może mieć nawet kształt buta.



Jak będzie wyglądał napis "Sopot"? Czy ozdobicie waszą szklankę kwiatami, kotwicami lub abstrakcyjnymi formami? Jaki kolor będzie miało wasze szkło: ciepły rubinowy, chłodny niebieski, czy pudrowo różowy? Na jakie kształty zwrócicie uwagę, kiedy będziecie rysować Czwarty Dom Kuracyjny? Pamiętajcie, że musi mieć uproszczoną formę żeby zmieściła się na szkle i była czytelna.

    Czwarty Dom Kuracyjny, polska-org.pl

Popatrzcie na film o naszych szkłach kuracyjnych.


Miłej zabawy! Czekamy na wasze prace wraz z opisem. Wyślijcie je na adres mailowy: muzeumsopotuczyibawi@gmail.com.




Komentarze