Kto mieszka w muszelkach - muszla metodą origami.

"Kto mieszka w muszelkach, czyli sąsiedzi Muzeum Sopotu" to warsztat edukacyjny z cyklu „Brzegiem sopockiego Bałtyku”.


Często kiedy spacerujecie po plażach Morza Bałtyckiego, szukacie muszli i muszelek. Czy zauważyliście jakie są kolorowe? Przyjrzyjcie się zdjęciu. Niektóre z nich są różowe, niektóre szare niektóre jasno żółte. W części z nich kolory się mieszają. Są domem dla małży, które żyją w wodzie. Czy wiecie, że małże nie mają głowy? Składają się z tułowia i nogi. Małże żyją w dnie, pełzają lub pływają. Ich puste muszle zwykle rozpadają się na dwie połówki i to właśnie je znajdujemy nad brzegiem morza. Mają ciekawe kształty. Są spiczaste, płaskie, okrągłe i podłużne.
 

Sercówka pospolita to małż, którego muszla ozdobiona jest licznymi żeberkami, tak jakby jej kształt falował jak morze. Jest niewielka. Długość muszli dochodzi do trzech centymetrów.


Omułek jadalny to małż o ciemnej muszli. Zamieszkuje chłodne, słone wody przybrzeżne. W Morzu Bałtyckim osiąga maksymalną długość pięć i pół centymetra.


Małgiew piaskołaz to największy małż bałtycki. Długość jego muszli dochodzi do siedmiu centymetrów. Chętnie zagrzebuje się w piasku za pomocą wysuwanego syfonu - rurki. Następnym razem jak będziecie nad morzem może zobaczycie jak wędruje po plaży.

Świat sąsiadów Muzeum Sopotu, należących do grupy mięczaków jest fascynujący. Zachęcamy was do jego obserwacji. Po nadmorskim spacerze za pomocą kartki papieru możecie wykonać własną muszlę w japońskiej technice origami.


Miłej zabawy! Możecie napisać do nas, jak wam poszło na adres mailowy: muzeumsopotuczyibawi@gmail.com.

Komentarze